تبلیغات
کامپیوتر . شبکه . هک - پارتیشن بندی Hard Disk كامپیوتر قسمت اول

پارتیشن بندی Hard Disk كامپیوتر قسمت اول [کامپیوتر . شبکه . هک , ]

با عمل پارتیشن بندی می توان Hard  Disk كامپیوتر را به قسمت های مختلفی و به اندازه های دلخواه تقسیم بندی كرد مانند یك سالن بزرگ كه آن را بوسیله تخته می توان به قسمت های مختلفی جهت پرسنل یك اداره تقسیم بندی نمود.

انواع پارتیشن بندی :

1-پارتیشن بندی تحت Dos فقط 16بیتی  می باشد

2-پارتیشن بندی Windows  فقط 32 بیتی  می باشد

3- پارتیشن بندی تحت Dos و تحت Windows 16بیتی و 32 بیتی می باشد

توضیح : در پارتیشن بندی Dosفضای هر پارتیشن ( Drive ) نمی تواند از 2047 مگابایت بیشتر می باشد

در صورتی كه قبلا یك Hard  Disk پارتیشن بندی شده باشد ابتدا می بایست پارتیشن ها را پاك نمود . جهت پاك كردن و همچنین پارتیشن بندی كردن ،نیاز به یك دیسك Start Up  می باشد . دیسك Start Up ویندوز 98را در دیسك درایو A: گذاشته و كامپیوتر را روشن می كنیم (  تذکر : در صورتی كه بخواهیم پارتیشن بندی  شما Dos و  Windows باشد (مورد3) ابتدا با دیسك Start Up  از نوع Dos     بالا می آییم  ) 

 سپس فرمان Fdisk را  در جلوی A:\>    می نویسیم و Enter  را می زنیم  یك صفحه ظاهر می شود و اطلاعاتی به ما میدهد گزینه بله (  Y  ) را انتخاب می كنیم بعد صفحه باز می شود كه دارای  4   گزینه های زیر می باشد

گزینه 1 Create  Dos  Partition  Or  Logical  Dos  Drive  یعنی ساختن پارتیشن Dos  و یا Dos Drive  لوجیكال

گزینه 2 Set Active   Partition      این گزینه بعد ازپایان یافتن  پارتیشن بندی  جهت فعال كردن یك پارتیشن برای شروع به كار سیستم كامپیوتر استفاده می شود ، (این گزینه برای  فعال كردن پارتیشن بکار گرفته میشود)

گزینه 3Delete   Partition   Or  Logical  Dos  Drive    همانطور كه مشخص است مخالف گزینه 1 است یعنی جهت پاك كردن پارتیشن ها بكار می رود .

گزینه 4Display  Partition  Information    جهت نمایش پارتیشن ها و اطلاعات آنها بكار می رود .

چگونگی انتخاب چهار گزینه ها:

جهت انتخاب هر كدام از گزینه ها كافی است عدد آن را تایپ وکلید  Enter  را بزنید .

پاك كردن پارتیشن :

تذکر بسیارمهم :

 اگر پارتیشن بندی  ما قبلا از نوع  2  (  2- پارتیشن بندی Windows  فقط 32 بیتی  می باشد   ) و یا از نوع 3 (  3- پارتیشن بندی تحت Dos و تحت Windows 16بیتی و 32 بیتی می باشد   ) باشد ابتدا با یک  دیسك Start Up ویندوز 98  بالا می آییم  ولی اگراز نوع 1( 1- پارتیشن بندی تحت Dos فقط 16بیتی  می باشد ) باشد  با یک  دیسك Start Up    از نوع Dos   بالا می آییم  

تشخیص نوع پارتیشن بندی :

چگونه تشخیص دهیم که پارتیشن بندی ما از نوع 3  می باشد  اگر ظرفیت هر پارتیشن ما از  2047 مگابایت بیشتر باشد سیستم عامل Dos  قادر به خواندن و نشان دادن آ ن پارتیشن نمی باشد پس اگر ما با یک دیسکت Start Up   از نوع Dos   بالا بیایم در صورتیکه ظرفیت هر پاتیشن از 2047 مگابایت بیشتر باشد قابل مشاهده نخواهند بود واگر با یک دیسکت Start Up   ازنوع Win98   بالا بیاییم قادر به خواندن خواهد بود  از طرق دیگری هم میشود فهمید از جمله از طریق       Setup  Mother Board   که راحت ترین روش است

 

حال فرض بر این گذاشته ام که از نوع  سوم   (  3- پارتیشن بندی تحت Dos و تحت Windows 16بیتی و 32 بیتی می باشد   )   باشد   یک  دیسك Start Up ویندوز 98را در دیسك درایو A: گذاشته و كامپیوتر را روشن می كنیم سپس فرمان Fdisk را  در جلوی A:\>    می نویسیم و Enter  را می زنیم  یك صفحه ظاهر می شود و اطلاعاتی به ما میدهد گزینه بله (  Y  ) را انتخاب می كنیم بعد صفحه باز می شود كه دارای  4   گزینه ای  است که در بالا  شرح داده شده است

عدد 3 را كه مربوط به گزینه 3 می باشد و جهت پاك كردن پارتیشن ها است  تایپ كرده  و  کلید Enter   را  می زنیم

تذكر بسیا ر مهم :

جهت درست كردن پارتیشن از بالا به پائین حركت می كنیم یعنی ابتدا Primary   Partition   را درست می كنیم ، سپس Extended  Partition    را درست می كنیم و درپایان Logical  Drive   را درونExtended   Dos  Partition  در ست می نمائیم .

برای پاك كردن از پائین به بالا حركت می كنیم یعنی از گزینه3 به یك سپس گزینه 3 را از منوی باز شده جهت پاك كردن  Logical  Drive  ها انتخاب می كنیم كلیه درایوها  نمایان می شوند . كه می بایست بصورت عكس از پایین به بالا درایو ها را وارد كنیم . حرف درایو را تایپ كرده Enter را می زنیم در این مرحله Volume  Label  ( نامی كه برای درایو گذاشته ایم) را از ما می خواهد . در صورتیكه Volume  Label داشته باشد آن را تایپ و Enter می كنیم و در صورتیكه نداشته باشد فقط Enter را  می زنیم .

تذكر : در صورت داشتن Volume  Label در جدول نمایش داده شده ظاهر می شود كه باید  آن را تایپ كرد .

سئوال از ما پرسیده می شود Are   You   Sure  (Y/N)  مبنی بر اینكه مطمئن هستید . در صورت اطمینان حرف Y را وارد  و   Enter  می كنیم . پیغام Drive   Deleted   در جدول پارتیشن ها ظاهر می شود به همین ترتیب برای بقیه درایو ها این عمل را انجام می گیرد. در نهایت بعد از پاك كردن پارتیشن ها دكمه Esc  را میزنیم و سپس مجددا دكمه Esc را می زنیم . در این مرحله گزینه 3  را برای پاك كردن Extended  وارد می كنیم از منوی ظاهر شده گزینه 2  را انتخاب می كنیم تا بتوانیم Extended را پاك كنیم .

با دادن اخطار به ما و سئوال Do   You  Wish    To   Continue ?(Y/N)  از ما می خواهد كه عملیات را ادمه یا لغو كنیم كه با زدن Y و Enter كردن باعث پاك شدن Extended  می شویم .

 دكمه Esc  را برای ادامه می زنیم . مجددا گزینه 3  را جهت پاك كردن Dos  Partition تایپ كرده Enter می كنیم از منو ظاهر شده گزینه 1  را جهت پاك كردن Dos  Partition Primary انتخاب می كنیم Enter را می زنیم و چون پارتیشن 1  فقط مانده است . كامپیوتر از ما تاییدیه می خواهد كه با زدن Enter سئوالاتی مشابه قبل پرسیده میشود و با دادن پاسخ مناسب و Enter كردن Dos   Primary  پاك می شود سپس Esc  می زنیم. حال Hard  Disk   شما مانند یك Hard  Disk كاملا جدید و بدون هر گونه پارتیشن است و مثل یك Hard  Disk  نو جهت پارتیشن بندی آماده است . همانطور كه قبلا توضیح داده شده درست كردن پارتیشن عملیاتش عكس پاك كردن پارتیشن است .نوشته شده توسط علی در شنبه 14 آبان 1384 و ساعت 09:11 ق.ظ
ویرایش شده در - و ساعت -


لینک ثابت || نطرات [--]نوشته های قبلی...

آشنایی با تنظیمات IE

پست الكترونیكی ( Email )

درست كردن یك رابط ارتباطی Connection

نصب و تنظیمات Fax Modem

نصب ویندوز98 به روش استفاده از دیسكت Start Up:

پارتیشن بندی Hard Disk كامپیوتر قسمت دوم

پارتیشن بندی Hard Disk كامپیوتر قسمت اول

نصب ویندوز ایکس پی

حذف تبلیغات دریاهومسنجر

در آوردن پسورد یاهو از ریجستری ویندوز

در باره ویندوز ایكس پی

آیا شما در لیست یاهو دستتان هستید

30MB فضای خالی در یاهو! (Briefcase )

چگونه از اجرای سایت های نا خواسته جلوگیری

چگونه از اجرای سایت های نا خواسته جلوگیری


صفحات وبلاگ...

 

درباره وبلاگ

 وبلاگ من
ایمیل من
[yahoo]

نویسندگان

علی (43)

موضوعات

کامپیوتر . شبکه . هک (43)

آرشیو

  آبان 1384 (43)


لینکستان


لینکدونی

آرشیو لینكدونی


جستجوخبرنامه


آمار وبلاگ

بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها :
افراد آنلاین : [Online]
ایحاد صفحه : -


 با تشکر از...

طراح قالب

All Powered By :
MihanBlog.com

system.Mihanblog.com